Datu pārlūkošanas saskarne ir pieejama visiem sistēmas lietotājiem. Saskarne nodrošina datu aplūkošanu, filtrēšanu un telpisko vaicājumu izpildi (meklēšana pēc punkta, līnijas, laukuma). Kartes skats sastāv no kartes, kurā attēlota telpiskā informācija, un vairākām rīkjoslām Fig. 2.1.
Sistēmā var pieteikties un to lietot var reģistrēti sistēmas lietotāji. Reģistrētam lietotājam, atkarībā no piešķirtajām lietotāja tiesībām, var būt pieejami vairāki datu slāņi, kuri nav redzami nereģistrētam lietotājam. Lietotāju reģistrāciju un pārvaldību veic sistēmas galvenais lietotājs vai tā deleģēta persona ar atbilstošam tiesībām sistēmā. Sistēmā reģistrētie lietotāji ir vienoti gan tīmekļa un darbvirsmas aplikācijā, gan tīmekļa servisos – visur ir jāievada tas pats lietotājvārds un parole. Pieteikties iespējams izmantojot divas saskarnes:
Lietotājam pēc pieteikšanās sistēmā ir iespējas rediģēt savu profilu, redzēt savas pēdējās veiktās darbības, kā arī redzēt tam piešķirtās tiesības. Pēc pieteikšanās sistēmā, nospiediet uz lietotāja profila ikonas kartes skata labajā augšējā stūrī, parādās lietotāja vārds un 3 opcijas - Profils, iestatījumi, iziet no sitēmas.
Izvēle „profils“ dod lietotājam iespēju redzēt sava profila īsu kopsavilkumu, kurā redzams: lietotāja pamatinformācija (tālrunis, epasts, ja norādīti), lietotājam piešķirtās tiesības, kā arī pēdējās 10 veiktās darbības.
Lietotāja profila informācijas rediģēšana veicama sadaļā „Iestatījumi“, vai arī uzspiežot uz „Labot“ sadaļā „Profils“. Šajā sadaļā iespējams rediģēt lietotāja informāciju, kā piemēram, piešķirt vai nomainīt avataru (profile attēlu), lietotājvārdu, epastu, tālruni un arī nomainīt lietotāja paroli. Iespējams arī izvēlēties noklusējuma valodu - latviešu, angļu vai krievu. Iespējams iestatīt noklusējuma projekciju karšu pārlūkam. Atķeksējot „saglabāt sesiju“ tiks saglabāta jūsu pēdējā atrašanās vieta un tuvinājuma līmenis karšu pārlūkā, līdz ar to, nākamo reizi atverot karšu pārlūku, darbu sāksiet no iepriekšējās vietas.
Go GIS platformā iespējama objektu meklēšana pēc to tekstuālās informācijas, kā arī to telpiskajiem datiem. Gan tekstuālās, gan telpiskās meklēšanas rezultāti tiek attēloti kartes skata kreisajā pusē esošā rezultātu sānjoslā. Vienlaikus atrastie objekti tiek rādīti arī kartes skatā citā krāsā.
Telpiskās meklēšanas rīks dod iespēju objektus meklēt gan pēc to pazīmēm, gan pēc ģeometrijas Fig. 2.5. Teksta lodziņā ierakstot atslēgas vārdu, iespējams veikt objektu meklēšanu norādītajos datu slāņos. Meklēšana pēc punkta kā rezultātu dos visus objektus, kas šķērso šo punktu. Meklēšana pēc līnijas - visus objektus, kas šķērso šo līniju, savukārt, pēc laukuma vai riņķa - visus objektus, kas atrodas šo figūru iekšpusē.
Meklēšanas rezultātu sadaļā attēlojas atrasto objektu slāņi, ar norādītu atrasto objektu skaitu. Pie meklēšanas rezultātiem iespējams arī atvērt datu slāņa atribūtu tabulu, kā arī noņemt slāni no meklēšanas rezultātu saraksta.
Pirms sākt telpisko meklēšanu pa ģeometriju (punktu, līniju, laukumveida objektu vai apli), nepieciešams izvēlēties, no kuriem slāņiem objekti tiks meklēti. Tas paveicams ar meklēšanas iestatījumu (filtrēšanas) rīku Fig. 2.6. Filtrēšanas rīka izmantošana nepieciešama, lai meklēšana norisinātos ātrāk - jo mazāks slāņu skaits meklēšanas rīkam iespējots, jo ātrāk tiks iegūts meklēšanas rezultāts. Pēc slāņu izvēles, var sākt objektu meklēšanu. Piemērā attēlota objektu meklēšana pa laukumu visos Kanalizācijas un Ūdensvada datu moduļu slāņos. Lai sāktu meklēšanu nepieciešams izvēlēties attiecīgo telpiskās meklēšanas rīku un iezīmēt attiecīgo ģeometriju, lai noslēgtu meklēšanas figūras zīmēšanu, nepieciešams peles kreisās pogas dubultklikšķis. Iegūtie rezultāti attēlojas meklēšanas rezultātu logā Fig. 2.5, tur iespējams atvērt datu slāņa atribūtu tabulu, noņemt slāni no meklēšanas rezultātu saraksta, kā arī nomainīt attiecīgā slāņa simbolizāciju, kamēr tas rādas pie meklēšanas rezultātiem. Uzklikšķinot uz kāda no attēlotajiem meklēšanas rezultātiem, atveras šī objekta atribūtu kartiņa, kurā iespējams apskatīties un arī rediģēt (pēc „edit“ uzspiešanas) šī objekta atribūtus. Lai saglabātu kādas veiktās izmaiņas, nepieciešams spiest „update“.
Mērīšanas veikšanai, līdzīgi kā Meklēšanas funkcijas izmantošanā, vispirms tiek izvēlēts, vai mērīšana tiks veikta pēc punkta, līnijas, laukuma vai riņķa. Klikšķinot ar punktu kartes skatā tiks attēlotas konkrētā punkta ģeogrāfiskās koordinātas, attiecīgi tobrīd norādītajā koordinātu sistēmā (LKS92 vai WGS84). Izmantojot līnijas mērīšanas rīku tiek iegūts attālums, kas izteikts kilometros. Mērot ar poligona rīku tiks iegūts laukums hektāros, kā arī perimetrs izteikts kilometros. Riņķa mērīšanas rīks kā rezultātu izteiks laukumu hektāros. Iegūtos mērīšanas rezultātus iespējams paslēpt, izdzēst, kā arī pietuvināt pie iezīmētās ģeometrijas.
Kartes skata saturu veido pamata slāņi un tematiskie pārklājuma slāņi. Slāņi ir grupēti tematiskajās grupās - lietotājam redzamo slāņu grupu saturs atkarīgs no sistēmai pieslēgtajiem datu moduļiem. Slāņu pārslēdzējā augstāk esoši slāņi kartes skatā tiek attēloti virs zemāk esošajiem. Slāņu secību iespējams mainīt, uzspiežot uz slāņa grupas un to pavelkot augstāk vai zemāk sarakstā Fig. 2.10. Piemēram, zemāk attēlotajā piemērā Inženierkomunikāciju telpiskie dati kartes skatā tiks attēloti virs VZD datiem.
Blakus slāņu grupas nosaukumam attēlots pašreiz iespējoto slāņu skaits un kopējais grupā esošo slāņu skaits. Piemēram, attēlā Fig. 2.8 pie slāņu grupas „Inženierkomunikācijas“ redzams „1/5“, tas nozīmē, ka ieslēgts (un kartes skatā attēlosies) viens no pieciem grupā esošajiem slāņiem.
Slāņu pārslēdzēja logā iespējams arī meklēt slāņus pēc to nosaukuma, ierakstot meklēšanas atslēgas vārdu „Meklēt slāni“ teksta logā.
Slāņu grupas, kuras tiek attēlotas kartes skatā, ir atzīmētas ar ar zaļu indikatoru (atsevišķiem slāņiem, kad tie tiek attēloti, tiks atzīmēti ar zaļi-baltu izvēles simbolu). Izslēgtās slāņu grupas tiek attēlotas ar pelēki-baltu simbolu. Slāņa parādīšanu / paslēpšanu veic, ar kreiso peles taustiņu uzspiežot uz slāņu pārslēgšanas simbola. Ja slānim ir pieejami apzīmējumi, tie būs redzami šķirklī, kurš atveras, nospiežot uz informācijas pogas, pa labi no slāņa nosakuma. Ieslēdzot slāni, iespējams mainīt tā caurspīdīgumu.
Lietotājam arī iespējams vienas pieteikšanās sesijas laikā mainīt slāņu grupu un grupā esošo slāņu secību. Slāņu grupu secības maiņa notiek attiecīgo grupu pavelkot un novietojot nepieciešamajā pozīcijā. Slāņu secības maiņa grupas ietvaros notiek slāņi pavelkot aiz tam paredzētās ikonas pa kreisi no slāņa nosaukuma.
Ieslēgtiem slāņiem iespējams pielietot objektu identificēšanas („search features“) rīku, kas atrodas kartes skata labajā stūrī. Rīks ļauj veikt objektu identificēšanu tajos datu slāņos, kas slāņu pārslēdzējā dotajā brīdī ir iespējoti. Lai izmantotu šo rīku, vispirms nepieciešams iespējot vēlamo datu slāni, tad izvēlēties objektu identificēšanas rīku un ar kreiso peles klikšķi nospiest uz vēlamās ģeometrijas kartē. Ja iespējots liels skaits datu slāņu, objektu identificēšana var aizņemt vairāk laika.
![]()
Ojektu identificēšanas rīks iespējotajos slāņos
Tabulu meklēšanas rīkjosla, atbilstoši lietotājam piešķirtajām tiesībām, ļauj lietotājam atvērt atribūtu tabulas Fig. 2.11. Tabulas ir saklasificētas grupās, atbilstoši datu moduļiem. Uzspiežot uz tabulu grupas, parādās saraksts ar visām grupā pieejamajām tabulām un tajās esošo ierakstu skaits. Ērtākai nepieciešamo tabulu atrašanai iespējams veikt tabulu meklēšanu, attiecīgajā lodziņā ierakstot meklējamās tabulas nosaukumu.
Pa kreisi no tabulas nosaukuma attēlojas ikona, kas norāda uz datu tabulas objektu ģeometrijas tipu - punkti, līnijas, poligoni. Ja pie tabulas šāda ikona nav, tad datu tabula nesatur ģeometrijas, bet tā ir klasifikatoru vai sarakstu tabula.
![]()
Punktveida slāņu ikona
![]()
Līnijveida slāņu ikona
![]()
Laukumveida slāņu ikona
Uzspiežot uz kādas no tabulu nosaukuma, atveras tabula ar visem tajā esošajiem ierakstiem Fig. 2.12. Atribūtu tabulas skata augšējā daļā redzams atribūtu tabulas nosaukums un tabulā esošo objektu skaits. Kolonnā ar nosaukumu „Actions“, iespējams veikt darbības, kas saistītas ar katru individuālo ierakstu. Nospiežot uz „I“ burta jeb informācijas ikonas, atverās objekta atribūtu kartiņa. Nospiežot rediģēšanas ikonu, iespējams rediģēt objekta īpašības. Visbeidzot, objektu iespējams arī izdzēst (rīku apraksts turpinājumā).
![]()
Datu skatīšanas, rediģēšanas, dzēšanas rīki tabulas skatā (no kreisās uz labo)
Labajā augšējā stūrī atrodas pogas „pievienot“, „reports“ un „export“. „Pievienot“ ļauj izveidot jaunu ierakstu (jānorāda gan objekta atribūti gan ģeometrija); „export“ ļauj veidot .CSV vai .xls (atkarīgs no tabulas) datu formāta pārskatu, un eksportēt tabulu. Pārskatu iespējams iegūt par visiem tabulā esošajiem datiem, vai izvēlēties atsevišķus objektus tos atzīmējot. „Report“ izveido atskaiti, kuru tālāk iespējams iegūt .xls vai .csv formātā.
Iespējama arī visu atribūtu filtrēšana pēc ievadītās pazīmes, piemēram, ievades datuma, objekta nosaukuma, vai citas objektam piešķirtas pazīmes. Filtrēšana veicama tabulas pirmajā kollonā esošajā teksta logā ierakstot filtrēšanas kritēriju.
Lai pievienotu jaunu objektu, nepieciešams veikt sekojošās darbības Fig. 2.13:
Kad atvērta atribūtu tabula, uzspiežot uz informācijas ikonas, atveras objekta atribūtu kartiņa, kurā redzamas visas par objektu norādītās pazīmes.
Lai rediģētu datus Fig. 2.15:
Lai dzēstu objektu, nepieciešams atvērt tā atribūtu kartiņu tabulas skatā (tāpat kā aprakstīts datu rediģešanas sadaļā) un spiest „Delete“
Kartes skatam iespējams pievienot savus datu slāņus Fig. 2.16, slāņu pārslēdzējā tos kā jebkurus citus datu slāņus pieslēgt/atslēgt un mainīt slāņu secību. Augšupielāde iespējama .GPX, .KML un .GeoJSON formāta datu slāņiem, turklāt tiem jābūt WGS84 koordinātu sistēmā (EPSG:4326).
Iespējams veidot arī kartes skata izdruku. Izdrukā tiks attēloti pašreiz iespējotie datu slāņi un pašreiz attēlotā vieta kartē. Lai veidotu kartes izdruku, nepieciešams izmantot „print“ rīku, kartes skata rīkjoslas kreisajā stūrī. Jānorāda izdrukas nosaukums, kartes lapas orientācija (portreta vai ainavas), lapas izmēri (a4 vai a3), kā arī piezīmes, ja tādas nepieciešamas.
Pēc nepieciešamās informācijas ievadīšanas, nepieciešams nospiest „print“, tiks atvērts jauns logs ar izveidoto kartes izdruku .pdf formātā.
Kartes skata labajā rīkjoslā ir pieejams GPS sekošanas rīks, kurš uzrāda Jūsu iekārtas (datora, viedtālruņa, planšetes, vai citas) atrašanās vietu. Pārlūks izmanto programmatūras pārlūkošanā lietotās ierīces sniegto informāciju - tieši tādu un tik precīzu, cik Jūsu iekārta to sniedz.
Jūsu atrašanās vieta tiek attēlota kā punkts, aplis ap punktu norāda Jūsu datora sniegto informāciju par datu precizitāti - jo lielāks aplis, jo aptuvenāka uz kartes ir attēlota Jūsu atrašanās vieta.
Sistēmas izvēlnes sadaļā „Dokumentācija“ ietverta Go GIS sistēmas lietotāja rokasgrāmata. Tajā aprakstīti Go GIS sistēmas darbības principi un funkcijas, darbvirsmas aplikācijas QGIS darbības principi un funkcijas, kā arī cita ar sistēmas lietošanu saistīta informācija. Go GIS sistēmas lietotāja rokasgrāmata atverama arī, klikšķinot saiti https://gis.sungis.lv/doc/
Sadaļa „Par sistēmu“ satur informāciju par sitēmas PostGIS konekcijas parametriem (adresi, host, port, datubāzes nosaukums); sarakstus ar pieejamajiem OGC servisiem; sarakstu ar pieslēgto moduļu QGIS projektu failiem.
Sistēmā uzturēto objektu veidu saraksts sadalījumā pa tematiskajiem datu moduļiem un navigācija uz objektu un to pazīmju klasifikatoru ierakstu sarakstiem.
Sistēmas uzturētā objektu navigācijas hierarhija ir:
Ierakstu saraksta pārlūkošana, ierakstu meklēšana un filtrēšana
Ierakstu atribūtu datu rediģēšanai administrācijas panelī tiek izmantota standarta tīmekļa datu forma. Atkarībā no katrā modulī iekļauto ģeotelpisko objektu veida un to raksturlielumiem var atšķirties Go GIS sistēmā iekļautā datu forma. Datu formā iespējamas šādas sadaļas: pamatdati, piederība, apsekošana, ieraksta dati, karte, dokumenti.
Treknrakstā izceltās sadaļas ir aizpildāmas obligāti (veiktās izmaiņas objekta aprakstā nebūs iespējams saglabāt, ja obligāti aizpildāmās sadaļas būs atstātas tukšas), vienkāršā tekstā formatēto sadaļu aizpildīšana ir vēlama, taču nav obligāta - ja šīs sadaļas būs atstātas tukšas, būs iespējams saglabāt veiktās izmaiņas objekta aprakstā.
Jaunu datu ievades formas saturs ir atkarīga no katra individuālā objekta tipa un tā atribūtu/pazīmju saraksta.
Katras instances (pašvaldības vai organizācijas Go GIS sistēmas) lietotāju pārvaldību un administrēšanu veic par sistēmu atbildīgā persona šajā organizācijā. Sistēmas lietotājs – reģistrēts lietotājs, kurš ar lietotājvārdu un paroli var reģistrēties Sistēmā un, atkarībā no piešķirtajām tiesībām, skatīt un rediģēt Sistēmā pieejamos datus. Profila lietotājs – tiek reģistrēts Sistēmā, lai pēc nepieciešamības norādītu kā īpašnieku vai atbildīgo personu attiecīgajam objektam. Lietotājam netiek veidots lietotājvārds un piešķirta parole, lai reģistrētos Sistēmā. Sistēmas lietotāju parvaldībai un administrēšanai izmantojama sistēmas administrācijas paneļa pārlūka aplikācija un tajā realizētais lietotāju pārvaldības mehānisms, kurš nodrošina:
Sistēmas lietotājs – reģistrēts lietotājs, kurš ar lietotājvārdu un paroli var pieteikties sistēmā un, atkarībā no piešķirtajām tiesībām, skatīt un rediģēt sistēmā pieejamos datus. Profila lietotājs – tiek reģistrēts sistēmā, lai pēc nepieciešamības norādītu kā īpašnieku vai atbildīgo personu attiecīgajam objektam. Lietotājam netiek veidots lietotājvārds un piešķirta parole, lai reģistrētos sistēmā.
Tiesību piešķiršana sistēmas lietotājam veicama pēc tam, kad ievadīta jaunveidojamā Sistēmas lietotāja informācija un nospiesta poga “SAGLABĀT UN TURPINĀT LABOŠANU”. Tiesību piešķiršana un rediģēšana jau reģistrētam lietotājam veicama, atverot sadaļu „Lietotāju reģistrs“ -> sadaļā „Profili“ izvēloties rediģējamo lietotāju -> lietotāja informācijas logā veicot nepieciešamās korekcijas un spiežot pogu „Saglabāt“.
Lietotāja statusi:
Tiesību piešķiršana – tiesības var tikt piešķirtas ar tiesību grupu vai individuāli:
Ir šādi tiesību veidi:
Ir jāpārzina Sistēmā pieslēgto moduļu veidi un tajā esošo objektu veidi, lai ar atslēgvārdiem varētu veikt konkrētu meklēšanu objektu atlasi un pievienojot tiesību veidu sašaurināt vēlamā rezultāta diapazonu (Can add [OBJEKTS] – lietotājam ir tiesības veidot jaunu objekta ierakstu, Can change [OBJEKTS] – lietotājam ir tiesības rediģēt esošu objekta ierakstu, Can delete [OBJEKTS] – lietotājam ir tiesības dzēst esošu objekta ierakstu). Atslēgvārdi var būt tiesību veids (can view, can add u.c.), objekta nosaukums (piemēram, brauktuve, aka), datu moduļa nosaukums (piemēram, apgaisme, lietuskanalizācija) u.c. Lai noņemtu piešķirtās tiesības, no kreisās puses loga attiecīgās piešķirtās tiesības ir jāpārliek uz labo pusi.
Datu slāņu pārvaldību veic, izmantojot Go GIS administrācijas paneļa sadaļu „WEBLAYERS“, kurā var izveidot slāņu grupas, mainīt slāņu rādīšanas secību Go GIS web pārlūkā un mainīt to nosaukumus. Sadaļā ir divas apakšsadaļas - openlayers slāņu definīcijas un openlayers slāņu grupu definīcijas.
Šajā sadaļā iekļauts saraksts ar visiem Sistēmā ievietotajiem datu slāņiem. Veicot izmaiņas šīs sadaļas ierakstu uzstādījumos iespējams mainīt secību, kādā datu slāņi tiek attēloti web pārlūka slāņu pārslēdzējā, kā arī veikt izmaiņas, kas saistītas ar datu slāņu atrašanos slāņu grupā. Lai mainītu datu slāņu izkārtojumu Go GIS web pārlūka slāņu pārslēdzējā:
Sadaļā „Openlayers slāņu grupu definīcijas“ aplūkojams saraksts ar visām datu slāņu grupām. Šajā sadaļā iespējams izveidot jaunu slāņu grupu, kā arī nomainīt esošas grupas nosaukumu. Lai izveidotu jaunu slāņu grupu un mainītu Go GIS web pārlūkā iekļauto slāņu grupu nosaukumu Administrācijas panelī:
Slāņu grupas definīciju iespējams dzēst divos veidos:
- Administrācijas paneļa sadaļā WEBLAYERS atver sadaļu „Openlayers slāņu grupu definīcijas“. Izvēlas dzēšamo openlayers slāņu grupas definīciju, izvēlas darbību „Izdzēst izvēlēto Openlayers slāņu grupu definīcijas“ un klikšķina „Aiziet!“ VAI
- Administrācijas paneļa sadaļā WEBLAYERS atver sadaļu „Openlayers slāņu grupu definīcijas“. Atver dzēšamo slāņu grupas definīciju un klikšķina apakšējā kreisajā stūrī esošo pogu „Dzēst“. Atvērsies jauns logs, kurā nepieciešams apstiprināt slānu grupas dzēšanu. Pēc apstiprinājuma veikšanas tiks izdzēsta konkrētā slāņu grupas definīcija.
Sadaļa Administrācijas panelī, kurā, apkopoti Go GIS sistēmai pievienotie datu slāņi (OGC servisi), kurus kā WMS var pievienot citās programmās, piemēram, QGIS. Šajā sadaļā iespējams:
- noteikt/mainīt datu slāņu redzamības iestatījumus
- iespējams izveidot savus tematiskos datu slāņus, kombinējot jau pievienotos datu slāņus
- pievienot jaunu datu slāni Go GIS
Datu slāņi iedalās 2 grupās:
- Lietotāja definētie OGC servisi – OGC servisi, kuri izveidoti pēc lietotāja iedotajiem datiem vai arī lietotājs ir pats izveidojis un pievienojis jaunu servisu.
- Sistēmas definētie OGC servisi – OGC servisi, kuri tiek izveidoti un pievienoti atbilstoši iegādāto datu moduļu veidam.
Lietotājam ir iespēja mainīt OGC servisu rādīšanas uzstādījumus Go GIS web pārlūka slāņu pārslēdzējā. Atverot sadaļu ‘Lietotāja definētie OGC servisi’ vai ‘Sistēmas definētie OGC servisi’ sarakstu, ir iespējams noteikt sekojošus rādīšanas iestatījumus: Serviss ir pieejams – servis ir izveidots un uzstādīts uz servera, bet publiski vai slēgti nav pieejams Go GIS web pārlūkā. Serviss ir publisks – OGC serviss ir redzams Go GIS web pārlūkā gan reģistrētiem, gan nereģistrētiem lietotājiem. Serviss pieejams personālam – serviss ir pieejams tikai Lietotājiem, kuriem ir piešķirts lietotājvārds un parole un ir norādīts “Personāla statuss” (skat. `Jauna Sistēmas lietotāja reģistrācija`_.).
Atkarībā no lietotāja definētajiem OGC servisu rādīšanas uzstādījumiem tiek organizēta OGC servisu attēlošana. Ir iespējamas četras tiesību kombinācijas, kuras detalizētāk aprakstītas zemāk.